Wachau Waldviertel - oblasti Rastenfeld a Hahnmühle

avatar uživatele
KHS w.

Datum

30. 6. 2026

Kategorie

Skály

Spodní sektor RastenfeldSpodní sektror RastebfeldSpodní sektro RastenfeldKdo vidí expresky v převisu klas. 10- (pod stromečkem)

Na víkend se vydáváme prozkoumat nějakou novou lezeckou oblast do Rakouského Wachau – oblast Waldviertel. Jako již minulý rok nám počasí zrovna nevychází na nějaké nové vícedélky. Průvodce slibuje krásné žulové lezeni u městečka Zwettl.Jako první oblast si vybíráme oblast Klettergarten Rastenfeld. Jedná se o krásné lezeni na žule od klas 3 až po 10- . V této oblasti se nachází celkem 51 lezeckých cest s kvalitním sportovním jištěním. Většina cest je popsána přímo na skále, kde je většinou uveden název cesty a jeho obtížnost viz. foto v galerii.

Oblast Rastenfeld:

Rakousko / Dolní Rakousko / Wachau / Waldviertel

Krásná a divoce romantická lezecká oblast přímo na břehu potoka Purzelkamp, ​​vedle jezu a mlýna.

Jihozápadní stěna nabízí 51 velmi dobře zajištěných cest borháky a nýty – nahoře jsou většinou opatřeny dvěma borháky s řetězem a dvěma robustními karabinami. Skála je z hrubozrnné žuly, která poněkud připomíná slepenec. Ve spodní části se nachází nový lezecký sektor. Doporučená délka lana je minimálně

70 metrů. Nástup ke stěně je od parkoviště v lese na pravé a levé straně (před značkou zákaz vjezdu – Prosím nevjíždět autem do zákazu!!!!!! Hrozí pokuta!!! Pokud je parkoviště plné cca 6 aut tak je potřeba se vrátit do vesnice a tam zaparkovat) cca 10 minut chůze od lezecké zahrady. Doporučené období na lezení je zde od března do září. V letních měsících již bývá v poledne větší část sektorů pod přímým sluncem.

Ve spodním sektoru u vody je i lavička z kmenů pro posezení. Sestup ke spodním sektoru je přes velké kameny.

Přístup pro rodiny s dětma – s kočárkem nelze! (úzký lesní chodník z kopce). V sektoru jsou i lehčí cesty pro větší děti. Na zvážení rodičů.


Cesta do oblasti: Zlín – Rastenfeld 2:45 hodiny, Brno – Rastenfeld 2:05 a

Praha – Rastenfeld 2:45.


Odkaz na průvodce v PDF: https://www.alpenverein.at/akademie_wAssets/pdf/51cbdb8f-d126-4770-93aa-12bcb6528e34_Programm.pdf


Odkaz na sektor Rastenfeld:

https://www.thecrag.com/climbing/austria/wien-vienna-area/area/345367470

https://www.bergsteigen.com/touren/klettergarten/rastenfeld/


Oblast Rastenfeld (mapy.com): 48°34.01139'N, 15°19.28047'E


Parkování pro oblast Rastenfeld (mapy.com):

48°34.08916'N, 15°19.51393'E


Parkování, když je výše u zákazu vjezdu plné parkoviště (mapy.com):

48°34.39156'N, 15°19.91068'E


Na druhý den se vydáváme do další lezecké oblasti – Kletterfelsen Hahnmühle a Kletterfelsen Reismühle, která je vzdálená cca 40 minut autem od oblasti Rastenfeld.

V oblasti Kletterfelsen Hahnmühle je sektor s 19 cestami od klasifikace 3 až 7. Ideální doba lezeni je březen až květen. Parkování je u Mlýna vedle cesty. Přístup ke stěně od auta je cca 5 minut. Sektor je u řeky. Nástupy do cest jsou většinou v příkrém terénu ve svahu. Všechny cesty jsou u nástupu popsány

jménem a stupněm obtížnosti. Cesty jsou zajištěny sportovně borháky a nahoře jsou opatřeny dvěma borháky s řetězem a dvěma robustními karabinami. Orientace stěny na západ.


Odkaz na sektor Hahnmühle:

https://www.thecrag.com/climbing/austria/wien-vienna-area/area/347882697


Ve vzdálenější oblasti Kletterfelsen Reismühle (zde jsme již nebyli kvůli

letní bouřce) je zde 20 cest obtížnosti 4- až 8+. Jižní stěna. Nástupy k tomuto sektoru je delší.


Odkaz na sektor:

https://www.thecrag.com/climbing/austria/wien-vienna-area/area/347883339



Parkování u oblasti (mapy.com):

48°50.63737'N, 15°27.59555'E


Sektor Hahnmühle (mapy.com):

48°50.71430'N, 15°27.82212'E


Oblast Kletterfelsen Reismühle (mapy.com):

48°50.86914'N, 15°27.93574'E


Odkaz na sektor Kletterfelsen Reismühle:


https://www.bergsteigen.com/touren/klettergarten/klettergarten-reismuehle-thayatal/


https://www.thecrag.com/de/klettern/austria/wien-vienna-area/area/347883339



Na přespání si vybíráme kemp Campingplatz Lichtenfels, který je vzdálený cca 10 minut autem od oblasti Rastenfeld. Kemp je u přehrady Ottenstein Reservoir. Výhodou tohoto kempu je, že stany se většinou staví v sadu mezi stromy což v létě je výhodné kvůli horkům. Je zde několik ohnišť kde se dají opékat špekáčky, popřípadě grilovat. Kousek od kempu je možnost se vykoupat na několika plážích. Určitě stojí za to zajít se podívat na Ruine Lichtenfels ( https://mapy.com/s/mavuvosoho ), za návštěvu také stojí vyhlídka ( https://mapy.com/s/bejozekumo )


Odkaz na kemp:

https://thurnforst.at/camping-lichtenfels-stausee-ottenstein/

Aktuální ceník je zde:


Preise,Saison 2026: Campingentgelt für Erwachsene 10,00 € pro Nacht, Kinder unter 15 Jahren

4,80 € pro Nacht, Kinder unter 7 Jahren Frei, Wohnmobil, Wohnwagen und Schlafauto 17,20 € pro Tag, Zelt 11,90 € pro Tag, Saisonstandplatz 924,00 €, Hund 3,00 € pro Tag, Parken pro PKW für Campinggäste 2,00 € pro Tag, Parken pro PKW für Tagesbesucher bis 40 min. gratis bis 4 Std. 3,00 € bis 12 Std. 6,00 €, Parken Moped oder Motorrad 1,60 € pro 12 Std., Nächtigungstaxe für Personen ab 15 Jahren 2,60 € pro Nacht


V kempu se dá koupit i nějaké občerstvení (pivo aj…). Snad jen jedna malá nevýhoda může být pro někoho, že pokud je ubytován v zadní části kempu tak je nutné docházet do sociálních zařízení větší vzdálenost.

Pokud by někdo nechtěl jet do kempu, ale chtěl by se pouze okoupat v přehradě tak je zde možné před kempem zaplatit parkovné a jít se okoupat. Popřípadě z jiné strany přehrady je možné také parkovat. Pro ubytování v kempu je nutné se rezervovat dopředu.


Průvodce v knižní podobě se dá zakoupit zde: https://www.alpenverein.at/krems/klettern/allgemein_termine/wachaukletterfuehrer.php


účastníci: Milan a Standa

Každá cesta je označena na skále nápisem a obtížností
Parkování v lese pro sektor Rastenfeld
Odbočka v zatáčce lesní cesty k sektoru Rastenfeld
Tuhle značku když uvidíte tak jste správně v sektoru Rastenfeld
Začátek Rastenfeld
Začátek Rastenfeld
Rastenfeld
Rastenfeld spodní sektor
Rastenfeld spodní sektor
Meandr u spodníh nového sektoru
Spodní sektor Rastenfeld
Výhled ze stěny na meandr
Spodní nový sektor
Spodní sektor
Spodní sektor
Spodní sektor
Popis cest v nástupu
Popis cest v nástupu
Spodní sektor s lavičkou
Rastenfeld
Rastenfeld
Rastenfeld
Rastenfeld cesta klas 9-
Cestou k  oblasti Rastmuhle od parkoviště
Oblast Rastmuhle v dáli
Oblast Rastmuhle v dáli
Rastmuhle sektor
Rastmuhle
Kante v sektoru Rastmuhle
Kante v sektoru Rastmuhle
Rastmuhle oblast
Rastmuhle oblast
Rastmuhle oblast
Aktuální ceník kempu 2026
Pláž na koupání pod kempem u přehrady
Přehrada
Zřícenina pod kempem
Výhled na druhý břeh od kempu
Výhled z vyhlídky za zříceninou
Ohniště pro opekání v kempu
    obrázek uživatele
    grafika hory

    Klub horských sportů Zlín, z.s.

    Hradská 854

    760 01 Zlín



    Předseda – Mirek Ingr: 737 741 740

    Místopředseda – Filip Kotopulos: 606 647 037


    IČO: 65823494

    Číslo účtu: 6683137002/5500

    Jsme neplátci DPH.


    © 2024 crafted by Radek Morong